architektonická STUDIE

Dětská ordinace

Klientka měla přání rekonstruovat a nechat si navrhnout novou dětskou ordinaci v Řepích, která by kromě samotné ordinace zahrnovala také sesternu, čekárnu s menším hygienickým zázemím a šatnu se zázemím určeným pouze pro zaměstnance. Je požadováno, aby byl návrh praktický, a aby zaměstnanci
v ordinaci pociťovali pohodlí jako doma.

Interiér by neměl být pouze infantilní, ale měl by obsahovat nějaký prvek, na který by se děti mohly těšit. Čekárna musí obsahovat minimálně 6 míst na sezení, dva přebalovací pulty a malý prostor pro mladší děti na hraní.

Vzhledem k tomu, že ordinace není bezbariérová a nelze zasahovat do exteriéru, je třeba zaměřit se na interiérové řešení. Preferovanými materiály jsou přírodní materiály a tlumené barvy, a z důvodu bezpečnosti je žádoucí minimalizovat použití skleněných prvků. Celkový charakter interiéru má být útulný, čistý a přátelský, aby děti a rodiče pocítili, že jsou vstřícně přivítáni.

Dispoziční řešení bylo přizpůsobeno provozu dětské ordinace tak, aby se co nejvíce usnadnilo a zefektivnilo její využití. Díky tomu mohou doktorka a sestřička provádět různé ordinační úkony současně a bez provozních komplikací. Čekárna byla navržena s důrazem na hygienické zázemí.

V čekárně jsou umístěny Montessori prvky, jako je hravá stěna s barevnými kostkami, otvory v opěradle lavic na knihy a propagační materiály orientované čelem k návštěvníkům a senzomotorická podložka. Interiér je laden do světlých tónů a pastelových barev. Nábytek je vyroben z dřevěných překližkových desek světlé barvy, které umožňují povýšit vestavěný nábytek o praktické a hravé detaily. Samotné dřevo vytváří příjemný a útulný charakter ordinace, doplněný o jemně pastelově růžovou podlahu, a detaily ve formě zelené a modré barvy. Tato kombinace vytváří přátelské prostředí pro klienty i zaměstnance.

Ve spolupráci s Ing. arch. Barbora Říhová
  • návrh interiéru dětské ordinace/překližka/pastelové barvy
  • nezveřejněno
  • Španielova 1111, Praha 17
Čekárna pro pacienty
Čekárnu zdobí ilustrace od Trnky z knihy Fimfárum od Jana Wericha, po kterém nese škola, ve které se ordinace nachází, jméno. Dětskost se projevuje pouze v lehkých náznacích, nejvíce ve formě panoramat hor ve vestavěném nábytku.
Sesterna
Za čekárnou se nachází větší sesterna, kterou lze rozdělit pomocí posuvných panelů na dva prostory. Jeden z nich slouží k vyprovádění pacientů z ordinace, aby sestra v druhém prostoru s novým pacientem nebyla rušena.
Ordinace
Na konci celé dispozice je navržena menší ordinace pro paní doktorku s minimálním zázemím pro zaměstnance, podle přání klienta.
Aktuální stav